Mesiac: jún 2022
Horskí záchranári varujú – v horách nepodceňujte terén a vhodne sa obujte
Horskí záchranári majú plné ruky práce počas celého roka. V zime ich potrápia lyžiari, ktorí sa pohybujú mimo upravených svahov. V lete ide o turistov, ktorí precenia svoje sily, skúšajú neoznačené terény, sú nevhodne oblečení a hlavne majú na chodidlách nesprávnu obuv. Podceniť terén a k tomu si obuť sandále znamená veľké riziko pošmyknutia, vyvrtnutia členkov a zlomenín.
Záchranári radia – bez turistickej obuvi do hôr nechoďte
Keby boli všetci ľudia rozumní a nechodili do hôr v teniskách či šľapkách, tak by mali záchranári o 90 % menej práce. Možno tomu neveríte, ale nevhodná turistická obuv je naozaj príčinou veľkej časti zranení v horách. Nielen zranenia nôh, ale tiež zlomeniny rúk sú následkom pošmyknutia alebo vyvrtnutia chodidla, pretože turisti z nejakého dôvodu nemali turistickú obuv. Turistická obuv nie je až tak drahá ako si myslíte. Značkové tenisky niekedy vyjdú oveľa viac ako pánska alebo dámska turistická obuv. Vráťme sa však späť k záchranárom, ktorí hromžia nad hlúposťou návštevníkov hôr. Je jasné, že všetky druhy topánok s mäkkou podrážkou nie sú dostatočne stabilné, aby dokázali chrániť pred pádom. Veľmi nepríjemné je, keď s takouto topánkou na nohách stúpnete na ostrý kameň. Vplyvom prudkej bolesti môžete spadnúť alebo ak ste na okraji cestičky, zrútite sa zo svahu.
Turistické topánky sú oporou i ochranou
Turistické topánky nielenže chránia pred mnohými zraneniami, ale tiež chránia vaše zdravie. Kvalitné topánky pre turistov vždy disponujú vodovzdornou membránou, vďaka ktorej sa vlhkosť nedostane do vnútra obuvi. Veď chodiť niekoľko hodín s mokrými nohami je nepríjemné a samozrejme, že prechladnete. Druhou vecou je už spomínaná podošva, ktorá je u tenisiek tenká a šmykľavá. Turistická obuv má podošvu do detailov prepracovanú. Drážky na podošve odvádzajú vodu a stredná časť bráni pošmyknutiu. Navyše je podošva turistických topánok spevnená a odpružená. Nebudete cítiť kamienky a znížite otrasy, ktoré vyvolávajú bolesti kĺbov.
Podcenený terén a precenené sily
Horskí záchranári sa stretli s úrazmi ľudí alebo ich uviaznutím, pretože podcenili terén. Ideálne je vyraziť do hôr ráno a vrátiť sa večer. Predídete tak riziku, že nestihnete trasu prejsť a začne sa stmievať. Často sa stáva, že záchranári musia ratovať turistov, ktorí sa vyčerpali a nedokážu sa do základného tábora vrátiť. Noc v horách je poriadne studená a podchladenie vedie k smrti. Preto si vyberajte trasu podľa svojich fyzických síl. Záchranári vám tiež radia, aby ste si do mobilu stiahli aplikáciu horskej služby, ktorá vás včas upozorní na stav trasy, zmeny počasia a v prípade núdze im poskytne vaše GPS súradnice.