Mesiac: apríl 2022
Pravidlá pre extrémnu jazdu na štvorkolke
Štvorkolky priam lákajú k tomu, aby ste s nim skúšali robiť rôzne psie kúsky. Výskoky či driftovanie v lese, vyššia rýchlosť na vozovke. K tomu všetkému nepotrebujete len odvahu. Odvaha vás v rizikových situáciách nezachráni. Zachráni vás jedine pripravenosť, obozretnosť a rozvaha. Každý extrém musí byť predsa vyvážený dodržiavaním istých pravidiel.
Pozor na zákony
Každá bezpečná jazda si vyžaduje znalosť miestnych zákonov. Tie slovenské jasne hovoria, že štvorkolka sa radí do skupiny vozidiel, v ktorej nájdete aj automobily. Znamená to, že je nutné, aby ste na riadenie štvorkolky vlastnili vodičské oprávnenie typu B. Ak chcete so štvorkolkou vyraziť na vozovky, musí ísť o model, ktorý je homologizovaný na jazdenie po našich cestách. Pre jazdu po diaľnici je nutné, aby váš stroj zvládol rýchlosť vyššiu ako 80 km/h. Pozor na poistenie, technické kontroly a povinnú výbavu. V prípade, že sa rozhodnete jazdiť po lese, môžete tak spraviť jedine s povolením majiteľa pozemku. Absolútne zakázané je jazdenie po chránenom území. Každý majiteľ štvorkolky túži po poriadne bahnistej nádielke. Fŕkajúce bahno k jazde po lese akosi patrí. Pri driftovaní a skokoch sa môže veľmi ľahko stať, že sa štvorkolka prevráti. Vždy padajte na zem do druhej strany ako stroj. V opačnom prípade niekoľko sto kilogramov znamená minimálne ťažké zranenie. Pred každou jazdou skontrolujte svetlá, riadiaci panel, ovládanie štvorkolky a pevnosť všetkých spojov.
Oblečenie pre jazdca
Napriek tomu, že zákony radia štvorkolky medzi automobily, mali by ste pri ich jazdení nosiť výstroj ako na motorke. Výstroj potrebujú tiež jazdci obľubujúci trojkolky. V prípade jazdy na štvorkolkách prispôsobených jazde pre viac pasažierov myslite na spolujazdca. Obaja by ste mali mať ochrannú prilbu. Prilba chráni pred zranením po páde a je tiež ochranou pred kamienkami či bahnom. Ak si kúpite prilbu bez predného štítu, noste vždy okuliare. Okuliare s UV ochranou sa vám budú hodiť v lete i v zime. Extrémnu jazdu si najviac užijete ako single jazdec. Upútajte nielen jazdou samotnou, ale tiež kombinézou. Kožená vyzerá šik, ale je mierne ťažkopádna pri pohybe, potíte sa v nej a po zašpinení sa problematicky čistí. Textilné kombinézy sú pohodlné, majú všitú vodovzdornú membránu a ich údržba zahŕňa len hodenie oblečenia do práčky. Jazdíte v bežne dostupnom oblečení? Neschvaľujeme to, ale ak inklinujete k takému spôsobu obliekania, tak si chráňte exponované časti tela chráničmi – chrbát, lakte a kolená. Nohy a členky vám ochránia vyššie jazdecké topánky. Myslite aj na rukavice. Nielenže sa vám v nich bude lepšie riadiť, ale tiež zabránite drobným úrazom od ostrých kamienkov.
5 tipov pre bezpečnú turistiku
Hory krásne, hory zradné. Vysokohorská turistika so sebou neprináša len pekné zážitky. Hory sú miestom, kde je nutné sa chovať s rešpektom a byť vždy pripravení na všetky možné varianty terénu či počasia. Hrať sa na hrdinu počas turistiky a chodiť mimo vyznačených trás sa nevypláca. Ak však dodržíte pár pravidiel, tak sa turistika pre vás stane bezpečným a milovaným koníčkom.
1. Menej skúsení turisti by nemali do hôr chodiť sami
Ak nemáte s vysokohorskou turistikou žiadne skúsenosti, nemali by ste do hôr chodiť sami. Iste v okolí nájdete nadšencov turistiky alebo sa prihláste do krúžku turistov. Dostanete cenné rady od skúsenejších a nadviažete nové kontakty. Ľudia, ktorí majú už nejaký ten kilometer v nohách vám pomôžu vybrať turistické topánky, naučia vás sa orientovať v lese a ukážu vám nové, nádherné miesta. Napriek tomu, že sa po čase budete cítiť sebaisto, nikdy by ste nemali chodiť na túry bez spoločníka. V prípade zranenia by ste si sami neporadili.
2. Overte si predpoveď počasia, ale neverte jej na sto percent
Každú túru by ste si mali plánovať nielen ohľadom trasy. Dôležité je poznať predpoveď počasia a napriek tomu mať v zálohe oblečenie i obuv, ktorá odolá nástrahám v podobe dažďa alebo vetra. Turistická obuv opatrená vodovzdornou membránou a vyrobená z kože je do hôr to pravé. Dokoncaj dámska turistická obuv je bezpečná i dobre vyzerá. Oblečenie vrstvite a aj v lete si so sebou zbaľte niečo teplejšie. Ak vás zastihne v horách silná búrka, vzdiaľte sa od stromov a skál, nájdite si rovné miesto, kde je možné sa schúliť a chrániť sa tak pred bleskami.
3. Naplánujte si trasu a urobte si zoznam vecí
Podrobné plánovanie trasy s časovým harmonogramom a zoznamom vecí, ktoré si do hôr zoberiete, sú základom úspešnej a bezproblémovej turistiky. Dnes už nie je problém nájsť presný opis známych a aj menej známych turistických trás na internete. Okrem opisu trasy sa týmto spôsobom dostanete k cenným radám, napríklad kde sa nachádzajú prístrešky alebo chaty. Zoznamom vecí do batohu predídete tomu, že si zabudnete maličkosti ako repelent či pláštenku.
4. Buďte v kontakte s ostatnými turistami a povedzte doma, kam idete
Už sme spomínali, že na túru by ste nemali chodiť sami. Dvojica je minimum, ale v trojici to pôjde ešte lepšie. Ak príde k zraneniu, jeden z vás môže zostať pri postihnutom a druhý sa vybrať pre pomoc. Možno ste sa z nejakého dôvodu vybrali na túru sami. V tomto prípade buďte v kontakte s inými turistami, prehoďte s nimi reč, spýtajte sa ich ako vyzerá terén pred vami. Dôležité je tiež to, aby ste doma povedali, kam presne idete a boli s rodinou v kontakte.
5. Krásy prírody viete oceniť aj z bezpečného miesta
V posledných rokoch je vidieť stále viac ľudí, ktorí kvôli honbe za peknou fotkou nadmieru riskujú. Postavia sa pod skalu, vylezú na strom alebo lovia fotografie z okraja rokliny. Aj malá uvoľnená skala alebo šmykľavá tráva môžu znamenať hrozbu poranenia. Preto vždy myslite vopred a obdivujte prírodu z bezpečného miesta.
Dovolenka v horách sa dá užiť aj s malým dieťaťom
Keď si predstavíte dovolenku s malým dieťaťom ďaleko od domova, tak radšej na dovolenku ani nepôjdete. Tieto predstavy zahŕňajú balenie a kufre, ktoré sa nezmestia ani do toho najväčšieho vozidla. Ďalšou nepeknou predstavou je to, že sedíte v hoteli len preto, lebo s krpcom sa nedajú robiť žiadne aktivity v trojici. Zahoďte negatívne myšlienky a pokojne sa na dovolenku do hôr vyberte celá rodina. Jediné, čo budete potrebovať, sú štyri užitočné pomôcky.
Balenie nikdy nebolo jednoduchšie, zbalíte si bez problémov polku domácnosti
Základom pre úspešné strávenie dovolenky v horách s malým dieťaťom je vlastné vozidlo. Vďaka automobilu nie ste časovo viazaní, môžete si robiť prestávky, zastaviť sa všade, kde sa vám páči a hlavne si zabaliť všetko potrebné. V tomto momente budete možno argumentovať, že máte malé vozidlo s ešte menším kufrom. Uvedený nedostatok jednoducho vyriešite kúpou strešného boxu. Niektoré boxy vás naozaj príjemne prekvapia jednoduchou manipuláciou a veľkým objemom. S trochou preháňania môžeme povedať, že do strešného boxu si bez problémov zbalíte polku domácnosti.
Zobrať si so sebou môžete dokonca bicykle, ktoré denne využijete s krpcom za zadkom
Iste vás trápi otázka, čo budete v horách s malým dieťaťom robiť. Odpoveď je, že úplne všetko ako počas dovolenky vo dvojici. Dokonca aj cyklistika s dieťaťom je možná. Takže okrem strešného boxu naložte na auto bicykle na nosiče bicyklov. Ak máte na streche box, tak si vyberte medzi nosičmi na ťažné alebo na piate dvere. A čo s vašou ratolesťou? Ako zvládne cyklistický výlet? Ľavou zadnou, a to doslovne. Jednoducho si zaobstarajte detský cyklovozík a posaďte dieťa do pohodlného i bezpečného vozíka. Dbajte na to, aby bol dobre odpružený a nebudete obmedzení vo výbere trasy. V detskom vozíku je možné voziť malé bábätká vďaka špeciálnej vložke, ktorá drží telo dieťaťa v ergonomickej polohe. Vo vozíku sa deti nenudia, keďže môžu spinkať alebo sledovať okolie cez priehľadné časti vozíka. Po výlete je možné vozík využiť ako bežný kočík alebo si ho pripevniť k pásu a venovať sa joggingu či korčuľovaniu.
Keď bicykel omrzí, na rade sú celodenné túry, ktoré si užije aj vaše dieťa
Najväčšou dilemou je, ako zvládnuť turistiku s dieťaťom. Aj táto dilema je riešiteľná. Opäť vás spasí pomôcka pre deti, ktorá sa volá detský turistický nosič. Na prvý pohľad sa detský turistický nosič podobá na bežné nosiče, ale je vyrobený tak, aby poskytol maximálne pohodlie dieťaťu i nosičovi. Do nosiča je možné uložiť dieťa, ktoré už dokáže samo sedieť. Nemusíte sa obávať o znížený komfort malého, pretože nosiče disponujú opierkou hlavy, stúpadlami i popruhmi, ktoré držia telo dieťaťa v zdravej polohe. O vaše pohodlie sa starajú bedrové a ramenné pásy či priedušná látka v zadnej časti nosiča.