Mesiac: december 2021
Zaujímavé fakty o snežných skútroch, ktoré ste doposiaľ nepoznali
Všetci ľudia jazdiaci na snežnom skútri sa zhodli na tom, že pri riadení skútra sa u nich dostavili pocity slobody. Skúter je jediný dopravný prostriedok, v ktorom sa vám zdá, že ho ovládate telom. Samozrejme, že takéto pocity vedú k eufórii a zdvihnutiu adrenalínu. Snežné skútre v horách zabávajú, sú pracantmi i pomáhajú. Poďme si spoločne predstaviť základné fakty o snežných skútroch.
Informačné minimum o snežných skútroch
Snežné skútre patria medzi motorové vozidlá, ktoré sú určené pre jednu alebo dve osoby. Využívajú sa počas zimy na zábavu, šport, prevoz nákladu alebo pomáhajú v rukách záchranárov pri nehodách. Ovládanie skútra je veľmi jednoduché. Pomocou riadidiel točíte konštrukciou lyží a balans vám pomáha udržať vaše telo. Na riadidlách sú umiestnené tlačidlá na pridávanie plynu alebo brzdenie. Pre jazdenie na skútri potrebujete vodičské oprávnenie typu B, podobne ako pri riadení štvorkolky. Môžeme povedať, že štvorkolka so snehovými pásmi sa veľmi podobá na snežný skúter. Bohužiaľ máte oveľa menej možností, kde si so skútrom zajazdíte. Na Slovensku je možné jazdiť so snežným skútrom len vo vyhradených areáloch požičovní. Povolenie na jazdu so skútrom dostávajú tiež majitelia horských chát. V zahraničí máte možností oveľa viacej, a preto si našinci často kúpia skúter a jazdia s ním do zahraničia na preteky alebo len tak pre zábavu.
Snežné skútre sa vyrábajú v rôznej výbave a modelovom type
Medzi najviac obľúbené patria snežné skútre Lynx. Okrem toho, že si skúter budete vyberať podľa značky, mali by ste prihliadať na to, čo od skútra očakávate. Pre úplných začiatočníkov, ktorí sa chcú len trochu zabaviť, sú určené základné snežné skútre s menej výkonnými motormi so silou okolo 60 koní. Tieto modely sú veľmi ľahké, a preto sa jednoducho ovládajú. Sú obľúbené aj z dôvodu nižšej ceny. Ak zájdete na dovolenku do hôr, môžete si vyskúšať jazdu na turistickom snežnom skútri. Ten sa vyznačuje možnosťou jazdy vo dvojici. Pre väčšie pohodlie sú na skútri umiestnené operadlá. K tomuto skútru je možno pripojiť rôzne atrakcie, napríklad gumený čln. Vďaka doplnkom sa zabaví celá rodina. Pre milovníkov rýchlejšej jazdy sa vyrábajú výkonnejšie snežné skútre so silou 85 koní. Tieto skútre sú dobre odpružené, majú kvalitné tlmenie a umožňujú naozaj svižnú a zábavnú jazdu. Agresívnejší jazdci by si mali kúpiť crossover skúter, ktorému nerobí problém akýkoľvek typ snehu a umožňuje všestranné manévrovanie. Úžitkové snežné skútre sú určené na prevoz nákladu alebo slúžia horským záchranárom. Úžitkové modely sa prederú aj vysokými závejmi, ich výkonný motor utiahne plne naložené pracovné sane.
Vyrážate na dovolenku do hôr vlastným automobilom? Na toto nezabudnite!
Dovolenka v horách je v zime pastvou pre oči, dušu i telo. Lyžovanie a všetky ostatné zimné športy patria medzi obľúbené aktivity. Väčšina našincov sa do hôr vyberie vlastným automobilom, a to nielen na Slovensko, ale tiež do zahraničia. Pred cestou do hôr si nezabudnite do vozidla pribaliť zopár pomôcok, ktoré sa vám počas jazdy na dovolenku celkom iste zídu.
Balenie s rozumom a systematicky
Na dovolenku do hôr zväčša potrebujete oveľa viac vecí ako v lete. Musíte nájsť priestor pre lyže, snowboardy a iné športové pomôcky. Odporúčame vám pre všetky športové potreby zakúpiť špeciálne nosiče a držiaky. V žiadnom prípade nie je vhodné voziť lyže vo vnútri vozidla. Pri prudkom brzdení sú lyže či lyžiarske palice nebezpečnou zbraňou. Kufor žiadneho automobilu nie je nafukovací, a preto sa vám iste zíde aj menší či väčší strešný box. Motoristi žijúci v nížinách nie sú na snehom pokryté vozovky veľmi zvyknutí. Buďte radšej pripravení naozaj na všetko a pre prípad zapadnutia do snehu alebo inej havárie si pribaľte dostatok tekutín, jedla, teplé deky a baterku. Veľmi dôležité sú tiež vyslobodzovacie prostriedky, a to lopata, ťažné lano, dobíjacie káble či vyslobodzovacie pásy.
Bezpečná jazda do hôr. Ako na to?
Samozrejme, že najdôležitejšie je sa dostať bezpečne na miesto určenia. Ak si myslíte, že máte silné vozidlo a stačia vám nové zimné pneumatiky, ste na veľkom omyle. Horské, strmé terény nezvládne ani silný automobil so značkovými pneumatikami. Zamyslite sa, prečo na pultoch obchodov nájdete snehové reťaze na SUV 4×4 alebo dokonca reťaze na dodávky. Žiadne vozidlo nemá tak silný motor, aby zvládlo prudký, zasnežený alebo zľadovatený kopec. Nechcete predsa vyjsť do stredu stúpania a zrazu zistiť, že sa vám kolesá prešmykujú. Alebo nedajbože skončiť v záveji niekde na krajnici v tmavom lese. Okrem toho, že si bez reťazí koledujte o haváriu či zaseknutie v snehu, tak môžete prísť aj o stovky eur. Snehové reťaze síce nie sú na Slovensku súčasťou povinnej výbavy, ale je nutné ich nasadiť na hnaciu nápravu na vyznačených úsekoch. Tieto úseky nie sú pevne stanovené a môže sa vám stať, že zrazu vojdete do terénu, ktorý bude označený značkou C14 Použiť protisklzové reťaze. Za uvedenou značkou sú snehové reťaze povinné a nevyhnutné v čase, keď je vozovka pokrytá snehom alebo ľadom. Po prejdení zasneženého úseku, môžete reťaze z kolies odinštalovať. Snehové reťaze smiete používať aj v iných situáciách a na iných ako vyznačených miestach. Sú pomôckou, ktorej použitie závisí od vášho rozhodnutia a vyhodnotenia situácie na ceste. Reťaze nikdy nepoužívajte na suchej vozovke, aby ste si nezničili pneumatiky alebo nepoškodili asfalt.